Przejdź do głównej zawartości

Słuchawki radiokomunikacyjne.

Słuchawek radiokomunikacyjnych na rynku jest niewiele, a te które można spotkać kosztują majątek. Postanowiłem więc zrobić swoje na piechotkę.
Po pierwsze zależało mi na dużej sepracji od otoczenia. Kiedy startujemy w zawodach na stacji kontestowej, koledzy czasami nie mogą się opanować w radio shacku więc warto by ich rozmowy nie rozpraszały, równie dobrze sprawdzają się w domowym otoczeniu - pełna separacja od domowników :-).
Wybrałem Peltor Optime III - są dość wygodne, mają dużo przestrzeni w środku, ważą stosunkowo niewiele oraz oferują dobre parametry przy cenie pomiędzy 60-80zł.

Jako przetwornika użyłem wkładek LOUDITY LD-DR-3519 z pasmem 300-3400Hz. Ograniczone pasmo to podstawa, typowe słuchawki przeznaczone do słuchania muzyki niekoniecznie sprawdzą się w zastosowaniach radiokomunikacyjnych. Po pirewsze są dodatkowym filtrem który wycina zbędną część pasma podnosząc tym samym stosunek sygnał/szum, także w wielu urządzeniach wiodacych marek dzięki walce na liczby zapomniano o części audio. Poskutkowało to dobrymi parametrami odbiorników w pomiarach lecz niekoniecznie miłych dla naszego ucha. Powoduja to harmoniczne które pojawiają się powyżej 4kHz i wszytko fajnie jeśli korzystamy z urządzenia okazjonalnie za to przykre w skutkach przy długotrwałym uzytkowaniu podczas zawodów. Efekt ten powoduje dodatkowe zaangażowanie naszego mózgu i niepotrzebne zmęczenie, na co Rob Sherwood NC0B ukuł termin "fatigue factor".

Przetworniki wkleiłem na dnie muszli, oraz zainstalowałem przepusty gumowe wraz z gniazdem jack.

Całość nie zajęła mi duzo czasu, a całkowity koszt nie przekroczył 100zł.

Link do zdjęć : https://photos.app.goo.gl/1ehTn1Wx4SqeLqwL6


Po czasie znalazłem też fajny materiał Marcina Stolarskiego, podobna kocepcja choć inne przeznaczenie. Marcin uzył dokładnie tych samych ochronników i na jego nagraniu doskonale widać jak je rozłożyć mechanicznie, także polecam obejrzeć jeśli przymiezacie się do podobnej konstrukcji.






Komentarze

Unknown pisze…
Jak podłączyłeś te wkładki szeregowo czy równolegle?
sp7gdp
sp7gdp@gmail.com
SP7Q pisze…
One są podłączone osobno na kanał.

Popularne posty z tego bloga

Legenda "Klimka"

Legenda o tym jak w trudnych czasach można stworzyć coś niesamowitego.

Arrow antenna by EA4CYQ

Zachęcony sukcesami z poprzednią konstrukcją postanowiłem odwzorować kolejny projekt Juana EA4CYQ. Jest to antena wzorowana an arrowantenna, można ją zakupić pod adresem www.arrowantennas.com, niestety w Europie niedostępna. Z tego też powodu Juan opracował własną wersję. W zasadzie są to dwie anteny Yagi na wspólnym boomie, 3 elemntowa na pasmo 2m i 7 elementowa na pasmo 70cm. Wszystkie wymiary oraz użyte materiały zastosowałem takie jak opisał autor, jedynie w dopasowaniu użyłem przewodu RLF-6, akurat taki był pod ręką. Pierwsze testy zaskoczyły mnie niesamowicie. Sygnał jest zdecydowanie silniejszy niż przy antenie IOio, lecz trzeba zdecydowanie precyzyjniej śledzić satelitę. Antena jest relatywnie lekka, lecz przydałby się statyw, po dłuższym śledzeniu ręce odmawiają posłuszeństwa. Poza tym jest świetną prostą do odwzorowania i przede wszystkim skuteczną anteną. Poleca i do usłyszenia via satellite !! Oryginalny dokument pdf EA4CYQ Arrow Antenna Fotki z pierwszych testów Nagranie z

T2FD

Zmierzyłem się w końcu z demonizowaną przez wszystkich anteną T2FD, ale zacznijmy od początku. Antena ta zostałą opracowana na użytek wojska przez United States Navy pod koniec lat 40-tych. Antena ta charakteryzuje się szerokopasmowością (1:6) oraz dużą odpornością na zakłócenia. Z tego też względu w końcowym efekcie pozostano jedynie przy tej antenie. Pierwszy raz w prasie radioamatorskiej została opisana przez W3HH w QST w 1949 r., przez co często znana jest jako "antena W3HH". Zapomniana na wiele lat, powróciła do łask na początku lat 80-tych . Nie każdy ma możliwość zainstalowania całego pola antenowego, najbardziej odczuwają to krótkofalowcy z dużych miast. Dochodzi do tego także smog elektroniczny jaki nas otacza, co potęguje napływ tanich urządzeń elektronicznych z wytanionymi przetwornicami generującymi śmieci w prawie całym widmie fal krótkich. Ze względu na moją lokalizację która pozwala mi na montaż anteny jedynie w obrębie dachu budynku padło na T2FD. Antena