Przejdź do głównej zawartości

Antena magnetyczna na pasmo 17m


Tym razem zabrałem się za konstrukcję anteny magnetycznej. Zachęciły mnie do tego jej niewielkie gabaryty w porównaniu z pełnowymiarowym dipolem, w dodatku zachowuje się ona lepiej niż dipol przy niskim zawieszeniu anteny. Z powodu trudności w zdobyciu kondensatora próżniowego postanowiłem wykonać antenę z aluminiowego płaskownika 2x30. 4m płaskownik kosztował raptem 14zł, a resztę elementów można znaleźć w szufladzie każdego krótkofalowca. Kondensator pierwotnie wykonany był z zachodzących na siebie końców pętli, lecz ze względu na niestałość parametrów koncepcja została zmieniona. Próbowałem go wykonać z różnych materiałów np. z przewodu koncentrycznego RG-58U lecz z mizernym skutkiem. Najlepszy efekt z ogólnodostępnych materiałów uzyskałem z obustronnego laminatu szklanego. Moja antena nie jest podstrajana, ze względu na niedużą szerokość pasma 17m oraz użytych materiałów uzyskałem zadowalającą szerokość pasma pracy anteny. Wymaga ona jeszcze usztywnienia, w kolejnej wersji użyję prawdopodobnie grubszego płaskownika kosztem lekkiego zwiększenia jej wagi. Transformator zasilający wykonany jest z rurki miedzianej a jego długość została dobrana eksperymentalnie.

Gdyby ktoś zdecydował się na powielenie takiej anteny, a serdecznie polecam, zgromadziłem materiały pomocne w jej konstrukcji.

Artykuł Janusza VE3ABX, można w nim znaleźć wiele cennych wskazówek, proponuję zacząć od jego lektury:
Małe Pętlowe Antenny Magnetyczne

Program do obliczania anten magnetycznych
LOOPCALC

Program do obliczania kondensatorów powietrznych
CAPPCALC

Zdjęcia mojej anteny
ZDJĘCIA

Film pokazujący natężenie pola w otoczeniu anteny, moc dostarczona do anteny ~30W
Magnetic loop 18MHz

Komentarze

Leszek pisze…
Witam. Połączanie miedzi z aluminium to może nie najszczęśliwszy mariaż. Pozdrawiam.
Leszek
SQ7OBH
Leszek pisze…
C.D. poza tym konstrukcja całkiem ciekawa. Zabierzesz ją kiedyś latem na spotkanie plenarowe to zobaczymy jak działa.
SQ7OBH
Leszek pisze…
c.d cytat "Bardzo często zachodzi konieczność użycia różnych metali do budowy takiej antenny jak np miedź (petla) i aluminium (plytki kondensatora zmiennego). Takie połączenie bardzo szybko skoroduje w obecności wilgoci i spowoduje bardzo duże straty albo w ogóle straci kontakt, a do tego może stać sie silnym źródłem harmonicznych z uwagi na jego nieliniowy charakter - coś jak generator harmonicznych na diodzie pojemnościowej albo lawinowej.
W szeregu elektrochemicznym metale te (miedź i aluminium) różnią się o 2V i jest to w praktyce jedna z najgorszych kombinacji jeśli chodzi o korozje o podłożu elektrochemicznym, szczególnie jeżeli złącze takie znajduje się na zewnątrz (wilgoć).
Jeśli użycie takiej kombinacji jest nieuniknione to musi być to złącze odpowiednio zabezpieczone. Użyć do tego można specjalnego smaru. Jest to smar na bazie silikonu z domieszką drobnych cząsteczek miedzi albo tlenku cynku. Przy mocnym ściśnięciu złącza cząstki te wbijają się w powierzchnie obu metali tworząc dobre połączenie (nawet sporo poniżej 1mW) i izolowane są przy tym od wilgoci i powietrza przez otacząjacy je smar."
Anonimowy pisze…
Kupiłem nową antenę na Davbol www.www.davbol.pl i jestem zachwycony!

Popularne posty z tego bloga

Legenda "Klimka"

Legenda o tym jak w trudnych czasach można stworzyć coś niesamowitego.

Arrow antenna by EA4CYQ

Zachęcony sukcesami z poprzednią konstrukcją postanowiłem odwzorować kolejny projekt Juana EA4CYQ. Jest to antena wzorowana an arrowantenna, można ją zakupić pod adresem www.arrowantennas.com, niestety w Europie niedostępna. Z tego też powodu Juan opracował własną wersję. W zasadzie są to dwie anteny Yagi na wspólnym boomie, 3 elemntowa na pasmo 2m i 7 elementowa na pasmo 70cm. Wszystkie wymiary oraz użyte materiały zastosowałem takie jak opisał autor, jedynie w dopasowaniu użyłem przewodu RLF-6, akurat taki był pod ręką. Pierwsze testy zaskoczyły mnie niesamowicie. Sygnał jest zdecydowanie silniejszy niż przy antenie IOio, lecz trzeba zdecydowanie precyzyjniej śledzić satelitę. Antena jest relatywnie lekka, lecz przydałby się statyw, po dłuższym śledzeniu ręce odmawiają posłuszeństwa. Poza tym jest świetną prostą do odwzorowania i przede wszystkim skuteczną anteną. Poleca i do usłyszenia via satellite !! Oryginalny dokument pdf EA4CYQ Arrow Antenna Fotki z pierwszych testów Nagranie z

T2FD

Zmierzyłem się w końcu z demonizowaną przez wszystkich anteną T2FD, ale zacznijmy od początku. Antena ta zostałą opracowana na użytek wojska przez United States Navy pod koniec lat 40-tych. Antena ta charakteryzuje się szerokopasmowością (1:6) oraz dużą odpornością na zakłócenia. Z tego też względu w końcowym efekcie pozostano jedynie przy tej antenie. Pierwszy raz w prasie radioamatorskiej została opisana przez W3HH w QST w 1949 r., przez co często znana jest jako "antena W3HH". Zapomniana na wiele lat, powróciła do łask na początku lat 80-tych . Nie każdy ma możliwość zainstalowania całego pola antenowego, najbardziej odczuwają to krótkofalowcy z dużych miast. Dochodzi do tego także smog elektroniczny jaki nas otacza, co potęguje napływ tanich urządzeń elektronicznych z wytanionymi przetwornicami generującymi śmieci w prawie całym widmie fal krótkich. Ze względu na moją lokalizację która pozwala mi na montaż anteny jedynie w obrębie dachu budynku padło na T2FD. Antena