Przejdź do głównej zawartości

IC-7300

Długo dreptałem wokół tego radia, zastanawiałem się, rozważałem wszystkie za i przeciw. do decyzji o zmianie popchnęła mnie przede wszystkim chęć do uporządkowania mojego kącika radiowego, oraz brak urządzenia które posiada pełne 100W, choć na co dzień i tak nie pracuję więcej niż 20W. Nie żeby zbrzydł mi KX3, to radio jest po prostu super, odbiornik kładzie na łopatki większość popularnych krótkofalarskich urządzeń, w tym maluchu drzemie siła, niestety nie wielu potrafi ją docenić. Zastanawiałem się także nad dołożeniem PA, ale w moim micro shacku, który ogranicza się do dwóch wnęk w ikeowej szafce, niekoniecznie znalazł bym na niego miejsce, wiązało by się to także z dokupienie stosownego ATU, więc uzbierała by się finalnie niezła sumka.

Kurz już opadł, pierwsza ekscytacja także, tak około 1500 QSO już zrobione :-) Cóż mogę powiedzieć. Byłem nastawiony trochę sceptycznie do panelu dotykowego w urządzeniu krótkofalarskim, ale  tu działa wszystko na prawdę szybko i bezproblemowo. Odbiornik zachowuję się bardzo dobrze, także w dużym pileup-ie. Filtry które możemy sobie same zdefiniować, po 3 dla każdej emisji, są niesamowitym udogodnieniem, także wodospad, który działa bez żadnych zbędnych opóźnień i nie jest protezą znaną choćby z serii 756 PRO. Część nadawcza także nie pozostawia żadnych wątpliwości o czy mogli  się przekonać moi korespondenci w ostatniej akcji okolicznościowej zarówno na SSB jak i CW.

Oczywiście żadna róża nie jest bez kolców. Dla operatorów CW, przydało by się więcej funkcji wyciągniętych na frontowy panel, szkoda że np nie można zmieniać pokrętłem MULTI prędkości klucza bez wchodzenia w menu. Każdy ma jakieś przyzwyczajenia i niestety korzystanie z Elecrafta nauczyło mnie wygody, więc dostęp do niektórych opcji jest utrudniony, choć zapewne psychofanom I-com-a to nie przeszkadza.

Za jakiś czas postaram się napisać pełniejsze wrażenia zarówno te o odbiorniku jak i ergonomii obsługi, lecz najpierw zaliczę parę zawodów :-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Legenda "Klimka"

Legenda o tym jak w trudnych czasach można stworzyć coś niesamowitego.

Arrow antenna by EA4CYQ

Zachęcony sukcesami z poprzednią konstrukcją postanowiłem odwzorować kolejny projekt Juana EA4CYQ. Jest to antena wzorowana an arrowantenna, można ją zakupić pod adresem www.arrowantennas.com, niestety w Europie niedostępna. Z tego też powodu Juan opracował własną wersję. W zasadzie są to dwie anteny Yagi na wspólnym boomie, 3 elemntowa na pasmo 2m i 7 elementowa na pasmo 70cm. Wszystkie wymiary oraz użyte materiały zastosowałem takie jak opisał autor, jedynie w dopasowaniu użyłem przewodu RLF-6, akurat taki był pod ręką. Pierwsze testy zaskoczyły mnie niesamowicie. Sygnał jest zdecydowanie silniejszy niż przy antenie IOio, lecz trzeba zdecydowanie precyzyjniej śledzić satelitę. Antena jest relatywnie lekka, lecz przydałby się statyw, po dłuższym śledzeniu ręce odmawiają posłuszeństwa. Poza tym jest świetną prostą do odwzorowania i przede wszystkim skuteczną anteną. Poleca i do usłyszenia via satellite !! Oryginalny dokument pdf EA4CYQ Arrow Antenna Fotki z pierwszych testów Nagranie z

T2FD

Zmierzyłem się w końcu z demonizowaną przez wszystkich anteną T2FD, ale zacznijmy od początku. Antena ta zostałą opracowana na użytek wojska przez United States Navy pod koniec lat 40-tych. Antena ta charakteryzuje się szerokopasmowością (1:6) oraz dużą odpornością na zakłócenia. Z tego też względu w końcowym efekcie pozostano jedynie przy tej antenie. Pierwszy raz w prasie radioamatorskiej została opisana przez W3HH w QST w 1949 r., przez co często znana jest jako "antena W3HH". Zapomniana na wiele lat, powróciła do łask na początku lat 80-tych . Nie każdy ma możliwość zainstalowania całego pola antenowego, najbardziej odczuwają to krótkofalowcy z dużych miast. Dochodzi do tego także smog elektroniczny jaki nas otacza, co potęguje napływ tanich urządzeń elektronicznych z wytanionymi przetwornicami generującymi śmieci w prawie całym widmie fal krótkich. Ze względu na moją lokalizację która pozwala mi na montaż anteny jedynie w obrębie dachu budynku padło na T2FD. Antena