Przejdź do głównej zawartości

BITX-40 - wrażenia.

Dzisiaj na spotkaniu klubowym kolega przyniósł BITX-a. Świerzy jeszcze nierozpakowany. Zamówił już wersję z DDS. Paczka dotarła szybko i bezproblemowo. Oczywiście w klubie ogromne poruszenie, w końcu dotarł RTX o którym pisałem i o której wszyscy naokoło trąbili.
Pierwsze wrażenie niesamowicie pozytywne. W pudełku było wszystko poza głośnikiem zapakowane w plastikowe pudełko i zawinięte w folię by nic nie uległo uszkodzeniu. Od razu zabraliśmy się za uruchamianie tego cuda.



Na początek chcieliśmy zobaczyć jak pracuje odbiornik więc cały wysiłek ukierunkowaliśmy właśnie w tę stronę. Wszystko zajęło nam może 15 minut. Instrukcja na stronie autora jest jasna i klarowna.

Całość sprowadza się do wykonania miedzypołączeń. Wystarczy jedynie odpowiednio wpiąć wtyczki, podlutować gniazda oraz potencjometry i ....... to tyle.











Wrażenia odsłuchowe są co najmniej poprawne. Odniosłem jedynie wrażenie że fitr p.cz. jest trochę za wąski, także pora spowodowała że na 40m nie było zbyt obficie w stacje, ale mimo to udało się posłuchać trochę stacji zarówno telegraficznych jak i fonicznych. Strojenie potencjometrem który jest w zestawie jest dość trudne i nieprecyzyjne. Nalezy go zdecydowanie wymienić na wieloobrotowy.
Świetnie że bazą DDS-a jest platforma Arduino. Pozwoli to na pewno na szybki rozwój projektu i pojawi się wiele poprawek jak i odmian oprogramowania.


Projekt na pewno nie jest idealny, ale za te pieniądze jest chyba najlepszym wyborem dla początkującego krótkofalowca umożliwiając start na falach krótkich na jednym z ciekawszych pasm jakim jest 40m.
mnogość odmian, publikacji, modyfikacji jaką można znaleźć w internecie powala na kolana. Jeśli nawet na początek jesteśmy niezbyt zadowoleni, jest to rozwojowa baza pozwalająca na szereg eksperymentów.


Komentarze

trzasQ pisze…
Bardzo ciekawa rzecz AirNaturel. Wrzucaj więcej tego typu artykułów, są bardzo inspirujące i interesujące:)

Popularne posty z tego bloga

Legenda "Klimka"

Legenda o tym jak w trudnych czasach można stworzyć coś niesamowitego.

T2FD

Zmierzyłem się w końcu z demonizowaną przez wszystkich anteną T2FD, ale zacznijmy od początku. Antena ta zostałą opracowana na użytek wojska przez United States Navy pod koniec lat 40-tych. Antena ta charakteryzuje się szerokopasmowością (1:6) oraz dużą odpornością na zakłócenia. Z tego też względu w końcowym efekcie pozostano jedynie przy tej antenie. Pierwszy raz w prasie radioamatorskiej została opisana przez W3HH w QST w 1949 r., przez co często znana jest jako "antena W3HH". Zapomniana na wiele lat, powróciła do łask na początku lat 80-tych . Nie każdy ma możliwość zainstalowania całego pola antenowego, najbardziej odczuwają to krótkofalowcy z dużych miast. Dochodzi do tego także smog elektroniczny jaki nas otacza, co potęguje napływ tanich urządzeń elektronicznych z wytanionymi przetwornicami generującymi śmieci w prawie całym widmie fal krótkich. Ze względu na moją lokalizację która pozwala mi na montaż anteny jedynie w obrębie dachu budynku padło na T2FD. Antena

Arrow antenna by EA4CYQ

Zachęcony sukcesami z poprzednią konstrukcją postanowiłem odwzorować kolejny projekt Juana EA4CYQ. Jest to antena wzorowana an arrowantenna, można ją zakupić pod adresem www.arrowantennas.com, niestety w Europie niedostępna. Z tego też powodu Juan opracował własną wersję. W zasadzie są to dwie anteny Yagi na wspólnym boomie, 3 elemntowa na pasmo 2m i 7 elementowa na pasmo 70cm. Wszystkie wymiary oraz użyte materiały zastosowałem takie jak opisał autor, jedynie w dopasowaniu użyłem przewodu RLF-6, akurat taki był pod ręką. Pierwsze testy zaskoczyły mnie niesamowicie. Sygnał jest zdecydowanie silniejszy niż przy antenie IOio, lecz trzeba zdecydowanie precyzyjniej śledzić satelitę. Antena jest relatywnie lekka, lecz przydałby się statyw, po dłuższym śledzeniu ręce odmawiają posłuszeństwa. Poza tym jest świetną prostą do odwzorowania i przede wszystkim skuteczną anteną. Poleca i do usłyszenia via satellite !! Oryginalny dokument pdf EA4CYQ Arrow Antenna Fotki z pierwszych testów Nagranie z