Przejdź do głównej zawartości

Ile waży CW ??












Często młodzi koledzy zaczynający zabawę z naszym hobby mają dość rad starszych kolegów powtarzających w koło "CW jest bardziej efektywne", "kiedy SSB zawiedzie na CW zrobisz łączność" Ja chciałem spojrzeć na to z innej strony, ile CW waży ? Pytanie brzmi nieco dziwnie ?? Nie dla mnie.

Na początek spójrzmy na CW ze strony komunikacyjnej. W uproszczony sposób porównajmy CW i SSB uwzględniając potrzebną dla obu emisji szerokość pasma (jest to spore uproszczenie na rzecz naszej analizy).  SSB zajmuje pasmo ok. 2,7 kHz, co oznacza że sygnał jest rozproszony na takiej szerokości widma. Zakładamy że sygnał CW zajmuje 100 Hz, więc emitowana moc jest bardziej skoncentrowana. Stosunek szerokości pasm jest 27:1, co daje 14 dB przewagi dla emisji CW, z czego wynika że sygnał 5 W CW daje nam taką samą gęstość mocy co sygnał 135 W SSB. Więc ile to waży ??

Załóżmy że stacja CW używa radia FT-817 do wygenerowania naszego sygnału CW. FT-817 zgodnie z danymi producenta waży 1.17 kg wraz z bateriami, wyjmując baterie zaoszczędzimy kolejne 300 g, co daje masę 870 g i współczynnik 174 g/W.

Nie ma radia które daje nam 135 W, ale weźmy zbliżone urządzenie FT-857, radio waży 2.1 kg i oddaje 100 W mocy. Daje nam to 21 g/W, skalując do 135 W, daje nam masę 2.85 kg. Więc na starcie znajomość CW daje nam 1 kg przewagi.

To nie wszystko, spójrzmy teraz na zasilanie jakie potrzebujemy ze sobą zabrać. FT-817 pobiera podczas nadawania 2 A, więc potrzebujemy ogniwa 2 Ah, W przypadku FT-857, nadajnik pobiera 22 A przy 100 W, skalując do 135 W, daje nam wynik 30 A i potrzeby akumulator na godzinę pracy 30 Ah. Jeśli założymy że zabieramy akumulatory LiFePO4, znalazłem akumulator 12V 2.4 Ah który  waży 360g, za to najlepszy akumulator 30 Ah 12V LiFePO4 waży 3.7 kg.

Podsumujmy:

FT-817 + 2.4 Ah LiFePO4 = 1.53 kg

FT-857 (przeskalowane do 135W) + 30 Ah LiFePO4 = 6.55 kg

W tej uproszczonej analizie znajomość CW daje nam 5 kg

Znajomość CW nie waży nic, ale jeśli musisz nosić swoją radiostację na plecach, pozwoli ci ona zaoszczędzić wiele wysiłku i potu.

Tekst pochodzi ze strony : http://www.sotabeams.co.uk/the-no-code-penalty/

Komentarze

Bardzo często jest tak, że właśnie akumulator waży najwięcej. Ja również całkiem niedawno czytałam na stronie https://twojepc.pl/news41045/Gdzie-sa-wykorzystywane-akumulatory-litowo-jonowe.html gdzie najczęściej wykorzystywane są akumulatory litowo-jonowe.

Popularne posty z tego bloga

Legenda "Klimka"

Legenda o tym jak w trudnych czasach można stworzyć coś niesamowitego.

Arrow antenna by EA4CYQ

Zachęcony sukcesami z poprzednią konstrukcją postanowiłem odwzorować kolejny projekt Juana EA4CYQ. Jest to antena wzorowana an arrowantenna, można ją zakupić pod adresem www.arrowantennas.com, niestety w Europie niedostępna. Z tego też powodu Juan opracował własną wersję. W zasadzie są to dwie anteny Yagi na wspólnym boomie, 3 elemntowa na pasmo 2m i 7 elementowa na pasmo 70cm. Wszystkie wymiary oraz użyte materiały zastosowałem takie jak opisał autor, jedynie w dopasowaniu użyłem przewodu RLF-6, akurat taki był pod ręką. Pierwsze testy zaskoczyły mnie niesamowicie. Sygnał jest zdecydowanie silniejszy niż przy antenie IOio, lecz trzeba zdecydowanie precyzyjniej śledzić satelitę. Antena jest relatywnie lekka, lecz przydałby się statyw, po dłuższym śledzeniu ręce odmawiają posłuszeństwa. Poza tym jest świetną prostą do odwzorowania i przede wszystkim skuteczną anteną. Poleca i do usłyszenia via satellite !! Oryginalny dokument pdf EA4CYQ Arrow Antenna Fotki z pierwszych testów Nagranie z

T2FD

Zmierzyłem się w końcu z demonizowaną przez wszystkich anteną T2FD, ale zacznijmy od początku. Antena ta zostałą opracowana na użytek wojska przez United States Navy pod koniec lat 40-tych. Antena ta charakteryzuje się szerokopasmowością (1:6) oraz dużą odpornością na zakłócenia. Z tego też względu w końcowym efekcie pozostano jedynie przy tej antenie. Pierwszy raz w prasie radioamatorskiej została opisana przez W3HH w QST w 1949 r., przez co często znana jest jako "antena W3HH". Zapomniana na wiele lat, powróciła do łask na początku lat 80-tych . Nie każdy ma możliwość zainstalowania całego pola antenowego, najbardziej odczuwają to krótkofalowcy z dużych miast. Dochodzi do tego także smog elektroniczny jaki nas otacza, co potęguje napływ tanich urządzeń elektronicznych z wytanionymi przetwornicami generującymi śmieci w prawie całym widmie fal krótkich. Ze względu na moją lokalizację która pozwala mi na montaż anteny jedynie w obrębie dachu budynku padło na T2FD. Antena