Przejdź do głównej zawartości

Kopia anteny CHA-250B (VA250,HA-750B,FALCON OUT-250-B) w wersji QRP


W przypadku pracy terenowej gdzie często składamy i rozkładamy nasz sprzęt, potrzebne jest rozwiązanie kompromisowe. Takim na pewno jest komercyjny produkt firmy Comet CHA-250B. Spotkałem się już wcześniej z tą anteną w wersji fabrycznej i byłem zaskoczony pomiarami WFS, który to zachowywał się równomiernie w zadeklarowanym przez producenta zakresie częstotliwości.
Opis anteny oraz opinie o niej możemy znaleźć na stronie producenta http://www.cometantenna.com/ oraz na eHam.net. Szukając opisu tej anteny natknąłem się na stronę Martina G8JNJ. Przeprowadził on wiele eksperymentów z tą anteną, oraz dokładnie opisał sposób wykonania transformatora dopasowującego. Opis wraz ze zdjęciami możemy znaleźć na jego stronie:

http://g8jnj.webs.com/cometcha250b.htm.

Antena jest prosta w odwzorowaniu, a rdzenie zalecane przez autora również są dostępne, można je znaleźć pod adresem http://pl.farnell.com/ za niecałe 11zł za sztukę (gdyby ktoś postanowił odwzorować antenę w wersji QRO).
Ja mając w zapasach rdzeń Amidona BN-43-202, wykonałem kopię w wersji mikro na małe moce. Zamiast miedzianych rurek został użyty oplot kabla koncentrycznego z którego wykonano jedno z uzwojeń. Drugie uzwojenie zostało nawinięte srebrzanką w oplocie bawełnianym, a całość zapakowana w pudełko po filmie ze złączem BNC i śrubą motylkową do podłączenia promiennika.

Wykonanie całości zajęło mi mniej niż godzinę. Nadszedł czas na sprawdzenie anteny w warunkach bojowych, zbliżały się zawody WPX SSB więc była to najlepsza okazja do takich testów. We wszystkich pasmach antena zachowywała się co najmniej poprawni i WFS nie przekraczał 1:2, nawet w paśmie 6m. Nie używałem dodatkowej skrzynki antenowej. Promiennik wykonany był z kawałka PKL-ki o długości 7,6m , poprowadzonej wzdłuż wędziska i przyklejonej na taśmę izolacyjną. Zrobiłem kilkanaście łączności w pasmach 10m, 15m i 20m głównie europejskich, ale wpadły też dwa rodzynki KJ3X oraz NV1N ! Niestety czego się spodziewałem, w niższych pasmach skuteczność anteny jest niezadowalająca i nie udało się dowołać nawet od BIG GUNS. Mam nadzieję że w najbliższym czasie zrobię dokładne pomiary analizatorem, a także poeksperymentuję z różnymi długościami promiennika.

Link do galerii ze szczegółowymi fotografiami https://picasaweb.google.com/








Komentarze

Piotr pisze…
Ja mam antene taką ale mogę wieksze moce urzywać i pracuje dobrze tylko ja twierdze jest tempa.Mogę podesłać zainteresowanym zdjęcia.

Popularne posty z tego bloga

Legenda "Klimka"

Legenda o tym jak w trudnych czasach można stworzyć coś niesamowitego.

Arrow antenna by EA4CYQ

Zachęcony sukcesami z poprzednią konstrukcją postanowiłem odwzorować kolejny projekt Juana EA4CYQ. Jest to antena wzorowana an arrowantenna, można ją zakupić pod adresem www.arrowantennas.com, niestety w Europie niedostępna. Z tego też powodu Juan opracował własną wersję. W zasadzie są to dwie anteny Yagi na wspólnym boomie, 3 elemntowa na pasmo 2m i 7 elementowa na pasmo 70cm. Wszystkie wymiary oraz użyte materiały zastosowałem takie jak opisał autor, jedynie w dopasowaniu użyłem przewodu RLF-6, akurat taki był pod ręką. Pierwsze testy zaskoczyły mnie niesamowicie. Sygnał jest zdecydowanie silniejszy niż przy antenie IOio, lecz trzeba zdecydowanie precyzyjniej śledzić satelitę. Antena jest relatywnie lekka, lecz przydałby się statyw, po dłuższym śledzeniu ręce odmawiają posłuszeństwa. Poza tym jest świetną prostą do odwzorowania i przede wszystkim skuteczną anteną. Poleca i do usłyszenia via satellite !! Oryginalny dokument pdf EA4CYQ Arrow Antenna Fotki z pierwszych testów Nagranie z

T2FD

Zmierzyłem się w końcu z demonizowaną przez wszystkich anteną T2FD, ale zacznijmy od początku. Antena ta zostałą opracowana na użytek wojska przez United States Navy pod koniec lat 40-tych. Antena ta charakteryzuje się szerokopasmowością (1:6) oraz dużą odpornością na zakłócenia. Z tego też względu w końcowym efekcie pozostano jedynie przy tej antenie. Pierwszy raz w prasie radioamatorskiej została opisana przez W3HH w QST w 1949 r., przez co często znana jest jako "antena W3HH". Zapomniana na wiele lat, powróciła do łask na początku lat 80-tych . Nie każdy ma możliwość zainstalowania całego pola antenowego, najbardziej odczuwają to krótkofalowcy z dużych miast. Dochodzi do tego także smog elektroniczny jaki nas otacza, co potęguje napływ tanich urządzeń elektronicznych z wytanionymi przetwornicami generującymi śmieci w prawie całym widmie fal krótkich. Ze względu na moją lokalizację która pozwala mi na montaż anteny jedynie w obrębie dachu budynku padło na T2FD. Antena