
Tym razem zabrałem się za konstrukcję anteny magnetycznej. Zachęciły mnie do tego jej niewielkie gabaryty w porównaniu z pełnowymiarowym dipolem, w dodatku zachowuje się ona lepiej niż dipol przy niskim zawieszeniu anteny. Z powodu trudności w zdobyciu kondensatora próżniowego postanowiłem wykonać antenę z aluminiowego płaskownika 2x30. 4m płaskownik kosztował raptem 14zł, a resztę elementów można znaleźć w szufladzie każdego krótkofalowca. Kondensator pierwotnie wykonany był z zachodzących na siebie końców pętli, lecz ze względu na niestałość parametrów koncepcja została zmieniona. Próbowałem go wykonać z różnych materiałów np. z przewodu koncentrycznego RG-58U lecz z mizernym skutkiem. Najlepszy efekt z ogólnodostępnych materiałów uzyskałem z obustronnego laminatu szklanego. Moja antena nie jest podstrajana, ze względu na niedużą szerokość pasma 17m oraz użytych materiałów uzyskałem zadowalającą szerokość pasma pracy anteny. Wymaga ona jeszcze usztywnienia, w kolejnej wersji użyję prawdopodobnie grubszego płaskownika kosztem lekkiego zwiększenia jej wagi. Transformator zasilający wykonany jest z rurki miedzianej a jego długość została dobrana eksperymentalnie.
Gdyby ktoś zdecydował się na powielenie takiej anteny, a serdecznie polecam, zgromadziłem materiały pomocne w jej konstrukcji.
Artykuł Janusza VE3ABX, można w nim znaleźć wiele cennych wskazówek, proponuję zacząć od jego lektury:
Małe Pętlowe Antenny Magnetyczne
Program do obliczania anten magnetycznych
LOOPCALC
Program do obliczania kondensatorów powietrznych
CAPPCALC
Zdjęcia mojej anteny
ZDJĘCIA
Film pokazujący natężenie pola w otoczeniu anteny, moc dostarczona do anteny ~30W
Magnetic loop 18MHz
Komentarze
Leszek
SQ7OBH
SQ7OBH
W szeregu elektrochemicznym metale te (miedź i aluminium) różnią się o 2V i jest to w praktyce jedna z najgorszych kombinacji jeśli chodzi o korozje o podłożu elektrochemicznym, szczególnie jeżeli złącze takie znajduje się na zewnątrz (wilgoć).
Jeśli użycie takiej kombinacji jest nieuniknione to musi być to złącze odpowiednio zabezpieczone. Użyć do tego można specjalnego smaru. Jest to smar na bazie silikonu z domieszką drobnych cząsteczek miedzi albo tlenku cynku. Przy mocnym ściśnięciu złącza cząstki te wbijają się w powierzchnie obu metali tworząc dobre połączenie (nawet sporo poniżej 1mW) i izolowane są przy tym od wilgoci i powietrza przez otacząjacy je smar."