Przejdź do głównej zawartości

Delta na pasmo 17m


Antena została wykonana z przewodu 2.5mm2, jako izolatorów, użyłem demobilowych izolatorów ceramicznych. Punkt zasilania został wykonany z trójnika PCV 1/2' w które wklejono gniazdo UC-1. Punkt zasilania jest lambda/4 od dolnego wierzchołka delty ~4.77m. Bok delty wynosi 5.79m, a wysokość ~5.01m. Impedancja anteny transformowana jest ćwierćfalowym odcinkiem przewodu o impedancji 75ohm ~2.73m (lambda/4*współczynnik skrócenia odpowiedni dla danego przewodu).

Próby praktyczne zaskoczyły mnie niesamowicie, na szczęście zaskocznie było co najmniej miłe. Ze skrzynką antenową w czasie gdy pasmo 17m było zamknięte przeprowadziłem wiele łączności mocą około 10W w paśmie 20m(nie stosowałem większej mocy ze względu na zasilanie trx-a z akumlatora 17Ah, a chciałem się trochę pobawić). W czasie krótkiego o tej porze otwarcia w paśmie 17m udło mi się przeprowadzić wiele ciekawych łączności. Antena okazała się trochę za długa, przeliczyłem ją ze współczynnikiem skrócenia 1,05, co było moim błędem, ponieważ nie obliczyłem smukłości anteny,współczynnik skrócenia dla tak małego przekroju przewodu powinien wynosić 1,02. WFS w paśmie 17m był zadowalający, lecz od połowy pasma zaczął rosnąć, lecz najlepszy rezultat był pomiędzy 17.350MHz a 18.050MHz. Należy więc trochę zmniejszyć jej wymiary używjąc współczynnika 1,02, co oczywiście nie wpłynie na długość linii dopasowującej, a na sam wymiar pętli.



Latem zeszłego roku antena wylądowała na dachu czteropiętrowego bloku, Przeprowadziłem wiele łączności DX-owych, potwierdziło to jej przydatność do DX-owania. Jeszcze późną jesienią udało mi się zaliczyć wiele łączności podczas coraz to krótszych otwarć. Okazało się również, że antena o dziwo pracuje w paśmie 6m.



Pozdrawiam Tomek SQ7IQI

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Legenda "Klimka"

Legenda o tym jak w trudnych czasach można stworzyć coś niesamowitego.

Arrow antenna by EA4CYQ

Zachęcony sukcesami z poprzednią konstrukcją postanowiłem odwzorować kolejny projekt Juana EA4CYQ. Jest to antena wzorowana an arrowantenna, można ją zakupić pod adresem www.arrowantennas.com, niestety w Europie niedostępna. Z tego też powodu Juan opracował własną wersję. W zasadzie są to dwie anteny Yagi na wspólnym boomie, 3 elemntowa na pasmo 2m i 7 elementowa na pasmo 70cm. Wszystkie wymiary oraz użyte materiały zastosowałem takie jak opisał autor, jedynie w dopasowaniu użyłem przewodu RLF-6, akurat taki był pod ręką. Pierwsze testy zaskoczyły mnie niesamowicie. Sygnał jest zdecydowanie silniejszy niż przy antenie IOio, lecz trzeba zdecydowanie precyzyjniej śledzić satelitę. Antena jest relatywnie lekka, lecz przydałby się statyw, po dłuższym śledzeniu ręce odmawiają posłuszeństwa. Poza tym jest świetną prostą do odwzorowania i przede wszystkim skuteczną anteną. Poleca i do usłyszenia via satellite !! Oryginalny dokument pdf EA4CYQ Arrow Antenna Fotki z pierwszych testów Nagranie z

T2FD

Zmierzyłem się w końcu z demonizowaną przez wszystkich anteną T2FD, ale zacznijmy od początku. Antena ta zostałą opracowana na użytek wojska przez United States Navy pod koniec lat 40-tych. Antena ta charakteryzuje się szerokopasmowością (1:6) oraz dużą odpornością na zakłócenia. Z tego też względu w końcowym efekcie pozostano jedynie przy tej antenie. Pierwszy raz w prasie radioamatorskiej została opisana przez W3HH w QST w 1949 r., przez co często znana jest jako "antena W3HH". Zapomniana na wiele lat, powróciła do łask na początku lat 80-tych . Nie każdy ma możliwość zainstalowania całego pola antenowego, najbardziej odczuwają to krótkofalowcy z dużych miast. Dochodzi do tego także smog elektroniczny jaki nas otacza, co potęguje napływ tanich urządzeń elektronicznych z wytanionymi przetwornicami generującymi śmieci w prawie całym widmie fal krótkich. Ze względu na moją lokalizację która pozwala mi na montaż anteny jedynie w obrębie dachu budynku padło na T2FD. Antena