Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z marzec, 2015

Prezenty, prezenty !

W ten weekend byłem w odwiedzinach u Kuby SQ7OVV. Spędziliśmy miło wieczór na pogawędce o naszych Elecraftch, współzawodnictwie w PGA (w końcu złoję mu kórę :-)), oraz motocylch. W związku z tym że wywietrzyłem mocno szuflady z wszelkich dóbr nadmiarowych, a także Tribandera, jakoś brak mi prostego radia w plecak, które wędrowało by ze mną zawsze i dawało możliwość okzajonlnej pracy. Owszem mam KX-a, ale wypd z nim raczej planuję i szkoda  by ciągle ze mnną węrował. Okazało się, jak to zawsze u krótkowalowców, że coś na te szuflady zalega. Tak od Kuby dostałem Librę. Znalazłem już w moich czeluściach odpowiednią obudowę, a że nadajnik jest już prawie skończony, czas zabrać się za jego dokończenie. Będzie z tego fajny TX QRP na pamo 30m, które zreztą ostatnio coraz częściej doceniam.

Pogoda słoneczna.

W związku z ostatnia flarą jaka dotarła do ziemi i całego zamieszania wokół niej postanowiłem podzielić się tym wykopanym w sieci materiałem. NOAA to odpowiednik naszego IMGW. Różnica polega na tym ze oprócz pogody naszej ziemskiej monitują także pogodę słoneczną. Słońce jest gwiazdą dzięki kótrej możemy istnieć, dzięki niej wszystko wokół ale bywa także groźna. Pokazuje także jak bardzo jesteśmy uzależnieni od technologii !! W kolejnych czterech odsłonach materiał wideo tłumczy na czym jest słoneczna pogoda, co NOAA robi, z kim współpracuje, dla kogo te dane są użyteczne, a także jak słońce może wpływać na komunikację radiową, nawigację GPS i energetykę. Miłego oglądania !!!

The Basement Satellite

"Sztuka to nie tylko malowanie ładnych obrazków. Kreowanie nowych myśli, czegoś nowego, czegos zupełnie innego także jest sztuką."                                                                            Hojun Song Część z was pewnie zna temat, do mnie satelitarne zabawy wracają periodycznie. Zaciekawił mnie ten temat również z innego powodu. Ostatnio oglądam dużo filmów dokumentalnych, a sam gatunek jest coraz popularniejszy. Dokument o satelicie z piwnicy został pokazany między innymi na Canadian International Documentary Festival . Południowokoreański artysta i radioamator Hojun Song DS1SBO spędził 7 lat na budowaniu swojego satelisty. Na jego użytek powstała Open Source Satellite Initiative  w ramach której zbierał fundusze sprzedając 10 tys. koszulek by uzyskać 100 tys. dolarów z czego największą część pochłoniło samu umieszczenie satelity na orbicie. Satelita powstał od podstaw, budowany z ogólniedostępnych części, posiada beacon CW na 145.980 MHz, transceiver

TLF 1.2.1

Pokusiłem się o kompilację nowej wersji TLF.  Znajdziecie ją na stronie  http://tlf.github.io/ . Kompilacja jest niezmeinie prosta i pod warunkiem że mamy zainstalowane wszystkie wymagane pakiety i biblioteki ogranicza się do klacycznego ./configue, make, make install, wszelkie szczegóły na stronie projektu. Co mnie najbardziej ucieszyło, w końcu filtry CW przełączają się jak chcę z sprawą możliwości dodania linii : CWBANDWIDTH=tutaj żądana wartość Niestety dalej jest roblem z cabrillo dla zawodów PGA. Cabrillo generuje się w wersji 3.0 i ma postać : START-OF-LOG: 3.0 CREATED-BY: tlf-1.2.1 CONTEST:  CALLSIGN: SP7Q CATEGORY-ASSISTED:  CATEGORY-BAND:  CATEGORY-MODE:  CATEGORY-OPERATOR:  CATEGORY-POWER:  CLAIMED-SCORE: 0 NAME:  ADDRESS:  OPERATORS:  QSO:  3535 CW 2015-03-14 1408 SP7Q          599 0001IA01 SQ7OVV        599 001UL01  END-OF-LOG: Aby linijki z łącznościami generowły nam się prawidłowo musimy do pliku /usr/local/share/tlf/cabrillo.fmt dodać wpis :

Hang Man

Z racji że sam odwiedzam czasem takie przybytki i sprawia mi to sporo przyjemności, choć może nie tyle co Michałowi SQ7PGP,  to warto obejrzeć ten materiał. Jest to odcinek programu o ludziach wykonujący fascynującą i niebezpieczną pracę obsługi serwisowej wież telekomunikacyjnych. Piękne widoki i adrenalina nic tylko oglądać :-)

Kryształy idą na woję.

Pod tym dziwnym tytułem kryje się ciekawy film na temat produkcji rezonatorów kwarcowych na użytek wojskowy w czasie II Wojny Swiatowej. Zapraszam do obejrzenia.

Mike Oldfield - Tubular Bell

Co temat muzyczny robi na moim blogu, hmmm .... Lubię muzykę i lubię ciekawostki. Na YouTube na kanale użytkownika  vwestlife  znalazł pewną ukryta treść na płycie Mike-a Oldfield-a. Filmik opowiada jak zacząć zabawę z nasłuchem fal bardzo długich VLF, oraz jak w łatwy sposób przystosować do tego swój komputer i jego kartę dźwiękową. Okazało się jednak że dociekliwy użytkownik znalazł na nagraniu, że na częstotliwości 16kHz nagrała się stacja VLF nadająca niedaleko studia nagrań, której sygnał naniósł się na aparaturę nagraniową. Słychać na nagraniu stację VLF o znaku GBR, a o fakcie tym prawdopodobnie twórcy nie mieli w ogóle pojęcia gdyż poziom sygnału jest bardzo niski. Jeśli chcemy sami spróbować, autor odkrycia zaleca nam użyć nagrania z płyty CD, na nagraniu mp3 lub innym stratnym mechanizm kompresji zapewne nie pozwoli nam na zauważenie sygnału. Jeśli ktoś chce obejrzeć tylko część dotyczącą nagrania zalecam zacząć od 10 minuty.